גופנפש

הטיפול בתסמונת קדם וויסתית (PMS)

אורנה מרום
נכתב על-ידי אורנה מרום

תסמונת קדם ווסתית היא התסמונת הנפוצה ביותר בקרב נשים בגיל הפריון, והיא כוללת מספר רחב של תסמינים פיזיים ונפשיים. התסמונת מגיעה בדרגות חומרה שונות ומגיעות לעיתים למצב שבו סובלת האישה עד כדי כך שאיכות חייה נפגעת והיא מתקשה לתפקד בחיי היום יום בתקופה שקודמת להופעת הווסת. מרבית התסמינים נעלמים עם התחלת הדימום, אך חלקם עשויים להמשך מספר ימים נוספים.

במאמר זה אביא סקירה קצרה על התופעה המוכרת והכואבת הנקראת תסמונת קדם וסתית וארחיב כיצד יכול הטיפול ההוליסטי להקל על תופעות הלוואי הנפוצות ולשפר את איכות חיינו וחיי הסובבים אותנו שעשויים אף הם לסבול מחוסר התפקוד שלנו וממצבי הרוח הקיצוניים אליהם אנו עשויות להיקלע בימים של טרום הווסת.

התסמינים –  תסמונת קדם ויסתית

תסמונת קדם ווסתית היא התסמונת הנפוצה ביותר בקרב נשים בגיל הפריון, והיא כוללת מספר רחב של תסמינים פיזיים ונפשיים. התסמונת מגיעה בדרגות חומרה שונות ומגיעות לעיתים למצב שבו סובלת האישה עד כדי כך שאיכות חייה נפגעת והיא מתקשה לתפקד בחיי היום יום בתקופה שקודמת להופעת הווסת. מרבית התסמינים נעלמים עם התחלת הדימום, אך חלקם עשויים להמשך מספר ימים נוספים.

התסמינים שונים מאישה לאישה ועשויים להיות שונים אצל אותה אישה מחודש לחודש. התסמינים יכולים להיות אחד או יותר מקבוצת התסמינים , כשהנפוצים בניהם:

כאבי בטן, כאבי גב, נפיחות בבטן, רגישות בשדיים, כאבי ראש, אכילה מוגברת ותשוקה לפחמימות וסוכרים פשוטים,כאבי שרירים ומפרקים, אקנה או שינויים במצב רוח כגון: רגזנות, דיכאון, בלבול, עייפות מוגברת, חרדה, ירידה בחשק המיני , ועצבנות קיצונית.

תסמונת קדם ווסתית נפוצה יותר אצל נשים הנוטות ללחץ או שאורח חייהן עמוס ולחוץ. ישנם מצבים רפואיים אשר מחמירים את כאבי המחזור ואת הופעת התסמינים ועל כן חשוב לגשת לרופא נשים עם הופעת אחד או יותר מהתסמינים, במיוחד כשהתסמינים חמורים.

אין הסבר מדויק לתסמונת אך מקובל כיום לחשוב שיש קשר כלשהו בין תפקוד לקוי של המערכת העצבית להולכה עצבית אל מנגנון הורמוני המין . אמנם נצפים שינויים ברמות הורמוני המין במהלך המחזור החודשי (אסטרוגן ופרוגסטרון), אך לא נמצא קשר בין רמתם בדם אצל נשים הסובלות מתסמונת קדם ווסתית לאלו שאינן סובלות. כמו כן קיימת השערה שיש קשר בין מידת הלחץ בה נתונה האישה לבין חריפות התסמינים בהקשר לרמות הסרוטונין בדם וספיגתם חזרה, אך נושא זה טרם קיבל גושפנקה מחקרית.

טיפול ברפואה קובנציונאלית

הרפואה הקונבנציונאלית מעניקה פתרון סימפטומאטי בלבד לבעיה, כלומר פתרון נקודתי בלבד. עיקר הטיפול ניתן ע"י מתן תרופות משתנות להורדת הבצקות, כדורים להפסקת הביוץ או גלולות, וכן תרופות נוגדות דיכאון ממשפחת ה SSRI מעכבות ספיגת סרטונין כדוגמת הפרוזק והקסנקס. כמו כן סביר להניח שהרופא ימליץ לך על פעילות גופנית סדירה ושינויים תזונתיים כגון הפחתת הפחמימות הזמינות והסוכרים הפשוטים וכן הימנעות מוחלטת מקפאין ושוקולד.

הטיפול ההוליסטי בתסמונת קדם וויסתית

הטיפול ההוליסטי לעומת הטיפול הקונבנציונאלי, יכלול מגוון של טכניקות ושילובים שיתנו מענה הן לתופעות הפיזיות והן לתופעות הנפשיות-רגשיות מבלי להעמיס על מערכות הניקוי והניקוז של הגוף.

שילוב של רפלקסולוגיה ושימוש בשמנים אתריים

הטיפול הרפלקסולוגי יכלול עבודה מרכזית על המערכת האנדוקרינית (מנגנון ההפרשה ההורמונלי), תוך מתן דגש על איזון המערכת ושפעולה. מערכת נוספת עליה נעבוד תהייה המערכת הלימפה ומערכות הניקוז, על מנת ליצור מצב בהם נוזלים עודפים ישתחררו דרך מערכות אלו אל מחוץ לגוף מה שעשוי למנוע בצקתיות ואגירת נוזלים דבר אשר יפחית במידה ניכרת את תחושת הנפיחות האופיינית לימים שעד קבלת הווסת. כמו כן תמנע תופעה (או תופחת עוצמת התופעה) של כאבי גב תחתון ובטן תחתונה עקב לחץ מוגבר כתוצאה מנפיחות האיברים.

בנוסף, תעשה עבודה על מערכת העצבים ליצור אפקט של רוגע, שלווה, איזון תחושות הבלבול, מתח וחרדה והקלה על כאבי ראש במידה וקיימים בימים שלפני הווסת, כמו כן ישוחררו עודפי לחץ ממקלעת השמש הן באמצעות תנועות לחיצה והן איזון אנרגטי (ריקון עודפים או מילוי חסר בצאקרה זו) באמצעות שילוב של הילינג.

שמנים אתריים (נדיפים):

הטיפול הרפלקסולוגי יכלול שמנים אתריים מתאימים לטיפול ואיזון אותן מערכות על מנת ליצור אפקט המשכי סינרגטי. שמנים מתאימים לטיפול התופעות של תסמונת קדם ווסתית הם:

גרניום, שומר,קלארי-סייג', יארו, קמומיל, רוז, מליסה, מיורן, רוזווד,יסמין. תרכובת השמנים לשימוש מותאמת אישית בהתחשב בסימפטומים וברגישויות של המטופלת. לעיתים משולבת התרכובת האישית בקרם או בשמן הרפלקסולוגי ולעיתים תדרשי להמשך טיפול בבית עם תרכובת שמנים משלימה.

צמחי מרפא:

חליטות של פטרוזיליה או סרפד מיובש עשויות לסייע בהגברת סילוק הנוזלים העודפים ומניעת בצקות (יש להתייעץ לפני השימוש בשל אינדיקציות רפואיות). צמח המרפא שיח אברהם ידוע בתכונתו כמאזן הורמונאלי בשל תכולת הפלבנואידים שבו. צמח האנג'ליקה יעשה אף הוא את העבודה. צמחים לטיפול במצבי דיכאון מתח וחרדה ולראין, דונג קוואי, ורדיולה. צמחים נוספים שניתן להשתמש בהם ויטקס ,סימיסיפוגה. כיום ניתן למצוא במקומות רבים פורמולות של צמחי מרפא מוכנות לשימוש. מומלץ להתייעץ עם הרבליסט בטרם רכישת הפורמולה הן על מנת לוודא שאין קונטרה אינדיקציות אישיות לשימוש בפורמולה והן על מנת לקבל הוראות שימוש אשר תבאנה לתוצאות טובות.

הילינג וקריסטלים:

הטיפול בהילינג וקריסטלים ייעשה ע"י עבודה ניקוי או מילוי ואיזון של כל מרכזי האנרגיה תוך מתן דגש על צ'קרת הבסיס וצ'קרת המין. כמו כן יעשה שימוש בקריסטלים כגון בלדסטון, רובי, גרנאט ,קרנליאן, קריסוקולה, כלציט כתומה.

שינויי תזונה ותוספי מזון:

מומלץ להפחית עד למינימום האפשרי צריכת קפאין ופחמימות ריקות (סוכרים ודברי מתיקה), תוספת של כמוסות שמן הזיפן המכילות כמות אופטימאלית ומאוזנת של חומצות שומן חיוניות ותוספת של קומפלקס ויטמיני B במיוחד ויטמין 6-B וברזל ממקור מצחי עשויים להקל אף הם. יש הממליצים לתת גם תוסף מגנזיום שתפקידו בין היתר הרפיית שרירים, אך יש להתייעץ עם רופא מטפל לפני נטילתו.

זכרי, יש באפשרותך לשפר משמעותית את איכות חייך…. אז למה להמשיך לסבול?

בשנים האחרנות מתוך תפיסת עולמי שהתפתחה והפכה למחוברת יותר למהות הגוף והנפש. נוספו כלים מדהימים לקליניקה. אחד הכלים החדשניים שאני משתמשת בהם זהו כלי האקסס בארס או אחד מתהליכי הגוף האנרגטיים העדינים .

אם את מבקשת דרך ייחודית עדינה היוצרת שינוי תודעתית מהותי לגוף ולך מלאי את הטופס ואחזור אלייך לשיחת ייעוץ

אורנה שלום,
אני מבקשת לתאם מועד לפגישה אישית ולהלן הפרטים שלי

שמי המלא (חובה)

המייל שלי (חובה)

הטלפון שלי (חובה)

הערות

[אודות]

 

נעים להכיר

אורנה מרום

אורנה מרום

מתניעה אנשים קדימה לסימפוניה של אפשרויות

מנחה מוסמכת (CF) לגישת אקסס קונצ'סנס™, קורסי אקסס בָארס™ ותהליכי גוף אנרגטיים מטעם ®Access Consciousness ארה"ב.
מטפלת בכירה בתטא הילינג, מנחת מדיטציות אקטיביות ובוגרת מכללת בית ברל לחינוך