גופנפש

טיפול בחרדת בחינות – הגישה ההוליסטית

הגישה ההוליסטית לחרדת בחינות
אורנה מרום
נכתב על-ידי אורנה מרום

הגישה ההוליסטית לחרדת בחינותלאחרונה פנתה אליי בבקשת עזרה, חברה קרובה שעמדה בפני בחינה חשובה לתואר ראשון, אותה דחתה שנים רבות. היא קיוותה שאוכל לתת מענה לחרדת הבחינות שלה שמתבטאת בד”כ בסימנים פיזיים כגון סחרחורות, בחילות, כאבי ראש עזים, נדודי שינה והקאות, שמתחילים כבר בשלב שינון החומר ומתגברים ככל שמועד הבחינה מתקרב. זו היתה בעצם הסיבה לדחיית אותה בחינה חשובה, החרדה מהחרדה. לפני שניגע באופציות ההוליסטיות העומדות לעזרתי בבואי לטפל בנושא כה שכיח ורגיש, נגדיר את הבעיה:

חרדת בחינות שייכת למשפחת החרדות הגדולה, אשר בפועל מקשות על התפקוד היומי של האדם הסובל ממנה. בניגוד לתופעות החרדה האחרות, חרדת הבחינות מוגבלת לתחום הלימודים בלבד, והיא בעצם ” חרדת ביצוע” שבה האדם חווה תופעות פיזיות ונפשיות של לחץ.

התופעות הגופניות האפשריות הן: כאבי ראש, סחרחורות, בחילות עד כדי הקאה, רעד בלתי נשלט, דפיקות לב חזקות, שלשולים קשים או עצירות, נשימה מהירה ותחושת “התמוטטות”. התופעות הרגשיות האפשריות הן: אדישות, תסכול וכעס, תחושת כשלון, הימנעות מלמידה וקושי להתיישב ללמוד, ייאוש, חוסר ריכוז ונדידת מחשבות למקומות אחרים לא רלבנטיים, תחושת בלקאוט מעין מסך שחור מול העיניים, ותחושה שאנו מאבדים שליטה ברמות שונות. חרדת הבחינות שכיחה מאוד בקרב ילדים, מתבגרים, או אנשים בוגרים עם חוויות בחינה קשות שסבלו בילדותם ומרגישים שאינם יכולים לחוות תחושות אלו שוב בהיותם בוגרים. יש לציין, שהישגיו של תלמיד עם חרדת בחינות אינם משקפים את הידע שלו בתחום.

ישנן מספר סיבות אשר עשויות לפתח חרדת בחינות, חלקן תלויות מצב כגון: חוסר הבנה של החומר הנלמד, חוסר הכנה מספקת לבחינה וכו’ וחלקן תלויות מבנה אישיות וסביבה כגון: פחד מכישלון, דימוי עצמי נמוך, אישיות תחרותית, הפחד לאכזב את המשפחה, החברים, המורים או כל דמות חשובה אחרת, כולל הפחד להתאכזב מעצמך. אוסיף ואומר שמעבר לביטוי האישי שלה, חרדת הבחינות היא תוצר של החברה ההישגית שבה אנו חיים. ישנם נבחנים אשר נתקפים בחרדה עצומה לקראת הבחינה, בגלל הצורך שלהם להגיע לשלמות, ונבחנים אחרים יחששו מה”לא מצופה”, תחושת אי הוודאות מתוכן הבחינה והמבנה שלה יגרמו להם לתחושת איבוד שליטה.

כיצד נתמודד עם חרדת הבחינות בגישה ההוליסטית?

טיפול בחרדת בחינותראשית עלינו להבין כי התופעה נפוצה ואנחנו לא “שונים” מהרבה אחרים הסובלים מחרדת בחינות, כמעט כל אחד מאתנו סבל לפחות פעם אחת מהתופעה. הגישה ההוליסטית, הרואה בנו מכלול של גוף ונפש, יכולה לתת מענה בכמה מישורים לבעיה, הן במישור של הרגעת התופעות הפיזיות הנלוות לחרדה והן במישור הנפשי של חיזוק הביטחון העצמי ותפיסה פרופורציונאלית של הבחינה.

הטיפול התחיל בתשאול, התמקדתי בתופעות הפיזיות שמלוות את החרדה, ולאחר מכן ניסינו להבין מהיכן בעצם נובעת החרדה, ממה חוששת אותה חברה, וזאת על מנת למקד את הטיפול, האם החרדה נובעת מצפייה עצמית גבוהה, מחשש לאכזב את הסביבה ( ההורים ), מפחדים ישנים שהתעוררו או מחוסר בטחון ביכולות שלה להצליח.

לאחר האבחון מצאתי לנכון לשלב כמה טכניקות טיפוליות מסל האפשרויות שלי.

הטיפול כלל טיפול רפלקסולוגיה שהתמקד בעצבי הראש ועמוד השדרה להפחית מתחים ולהגביר זרימת דם לאזור הראש, הצוואר והשכמות, שנטו להתכווץ מאוד בזמן החרדה, במערכת העיכול לטפל בבעיה של הבחילות, הרצון להקיא והשלשולים התכופים. ועבודה מאסיבית על מקלעת השמש לשחרור אנרגיות עודפות של פחד. במישור הנפשי העבודה באמצעות הרפלקסולוגיה על מערכת העיכול עבדה על שחרור ואיזון של פחדים ישנים, והעבודה על עצבי הראש ועמוד השדרה נתנו מענה בפן הנפשי לאיזון והגברת שחרור של אנדרופינים (שרשרת הורמונים שאחראים על תחושת רוגע) טכניקות של הילינג קבלי לאיזון צאקרת הבסיס וצאקרת הטבור – סולאר, שמטרתם היתה לחזק את הביטחון העצמי והדימוי האישי ולחזק את תחושת ה”עצמי” והצבת מטרות אישית מאוזנת פרופורציונאלית.

במהלך הטיפול הונחו עליה קריסטלים שהעצימו את הטיפול כגון: המטייט לשינה רגועה, סמוקי קוורץ לפיזור עננת החרדה והחדרת אנרגיית אור לצאקרת הבסיס, סיטרין להעצמת הדימוי העצמי ותחושת הערך העצמי והוצעו לה קריסטלים המחדדים מחשבה ועוד. הטיפול בקליניקה כלל גם טיפול חד פעמי בנר הופי שמטרתו היתה להקל על תחושת הלחץ בראש ולפתוח את צאקרת העין השלישית.

בין הטיפולים השתמשנו בתמצית פרחי באך להפחתת חרדות, מיקוד ריכוז ובטחון עצמי כשאותה בחורה צוידה במנטרה (משפט מחזק) שהיה עליה לשנן עד לתום הבחינה: “אני מאמינה בעצמי וביכולותיי להצליח בבחינה לשביעות רצוני, אני מרגישה רגועה שלווה ומוכנה לבלתי צפוי ויודעת כי כל ציון שאקבל ישמח אותי ואת הסובבים אותי”.

היא טופלה אחת לשבוע עד למועד הבחינה, הטיפולים כללו שיחות לשינוי גישה, מתחושת כישלון עצמית לתפיסה חיובית ופרופורציונאלית למשמעות הבחינה והציון ואיזון ציפיות. היא עברה את הבחינה בהצלחה עם תחושת סיפוק על הבחירה וההצלחה להיפרד מהפחדים הישנים.

זכרו: “הפחד הוא בריאה שלנו, הוא בשליטתנו, ועם גישה חיובית – נצליח בכל מעשינו”.

בשנים האחרנות הוספתי לארגז הכלים העשיר מתוך תפיסת עולמי שהתפתחה והפכה למחוברת יותר למהות הגוף והנפש כלים אנרגטיים תודעתיים היוצרים שינוי מהותי.  אחד הכלים החדשניים שאני משתמשת בהם זהו כלי האקסס בארס או אחד מתהליכי הגוף האנרגטיים העדינים .

אם את מבקשת דרך ייחודית עדינה היוצרת שינוי תודעתית מהותי לגוף ולך מלאי את הטופס ואחזור אלייך לשיחת ייעוץ

אורנה שלום,
אני מבקשת לתאם מועד לפגישה אישית ולהלן הפרטים שלי

שמי המלא (חובה)

המייל שלי (חובה)

הטלפון שלי (חובה)

הערות

[אודות]

נעים להכיר

אורנה מרום

אורנה מרום

מנחה מוסמכת (Certified Facilitator) לגישת אקסס-קונצ'סנס™, קורסי אקסס-בָארס™ ותהליכי גוף אנרגטיים.

מראשוני מנחי השיטה בארץ, שותפה בצוות עבודה אקסס ישראל, בצוות תרגום חומרי אקסס לעברית, ואירוח ד"ר דיין בישראל 2018\2016.
בעברה מטפלת בכירה בתטא הילינג, מורה לתקשור, מנחת מדיטציות אקטיביות ובוגרת מכללת בית ברל לחינוך.