גופנפש

לחקור את הגוף לגלות את הנפש

אורנה מרום
נכתב על-ידי אורנה מרום

כיום ידוע כי קיימת השפעה ישירה של הנפש על הגוף ושל הגוף על הנפש. אנחנו מסמיקים מהתרגשות, מרגישים כאב בטן כשאנחנו מפחדים, השכמות כואבות כשיש עומס רב ואחריות ומתכווצים כשאנחנו במתח.

בין הראשונים שמצא את הקשר לכך היה שפינוזה, אשר טען כי הגוף והנפש הם יחידה אחת ומשפיעים זה על זה באופן ישיר ומיידי, בנוסף טען כי כיוון והם אחד אין ואי אפשר להפריד בינהם.

על פי הגישה ההוליסטית לכל איבר ומערכת בגוף, לכל צד בגוף ולכל אזור יש משמעות שניתן לחפש את המקור שלה בתחושות, רגשות או דפוסים מגבילים שהתיישבו על האיבר על מנת לאותת לנו שמשהו לא עובד כמו שצריך בחיים שלנו או בהתנהגות או בפרשנות שלנו לארועים.

כשאנחנו מחפשים בטיפול  את המקור לכאב, נתייחס למחלה או לכאב כנקודת התחלה בחקירת השורש ודרכו נגיע לריפוי המתבקש. אנחנו לא נתעלם מהסימפטומים, מהכאב הנלווה, גם הגוף יקבל התייחסות בהתאם לצורך, אם זה באמצעות טיפול מגע (רפלקסולוגיה או עיסוי), דיקור, ארומתרפיה וכדומה ותמיכה לתהליך החיפוש והשינוי בעזרת תטא הילינג,טיפול בנקודות הבארס פרחי באך וכו’.

אני שמחה לשתף אתכם בחלק מהידע שצברתי במהלך שנותיי כמטפלת הוליסטית ומטפלת תטא הילינג באשר לאברים ומערכות הגוף והשפעת הנפש עליהן:

נתחיל בחלוקת צידי הגוף, בדיוק כפי שהמוח אחראי על תפקודים שונים כך גם צידי הגוף.

צד שמאל: מייצג את העקרון הנשי: היכולת לקבל, לבקש עזרה, להזין ולדאוג לאחרים, עדינות, אכפתיות, יצירתיות. זהו צד המייצג את הבית והמשפחה, החיבור לתכונות הנשיות שלנו ואת הרגשות הקשורים לנשים בעולמך.

שאלות שניתן לשאול את עצמך: האם אני מרגישה נשית מספיק? האם יחסי עם אמא\בת משפיעים עליי? האם אני מבטאת את היצירתיות שלי? האם אני יודעת לקבל? האם אני מאפשרת לעצמי?

צד ימין: מייצג את כל מה שגברי: היכולת לתת ולהעניק, אסרטיביות, שליטה, זהו חלק המייצג את האינטלקט, יחסנו לעולם, לעבודה, למצבנו הכלכלי, וכל הרגשות שלנו ביחס לתכונות גבריות ומערכות יחסים עם גברים בחיינו.

שאלות שניתן לשאול את עצמך: אם אני נותן באהבה וללא תנאי? האם אני נוטה להתייחס אך ורק לאינטלקט ונמנע מלהרגיש? האם יש לי קושי בעבודה? או עם אח\חבר\אבא\בעל? האם קשה לי לקבל את המציאות? האם אני מספיק אסרטיבי\ת?

וקצת על האיברים…

הראש: מייצד קונפליקט בין המציאות לרוחניות, פחד וקונפליקט בין מחשבה לרגש.

צואר: דרך הגרון והצואר אנחנו מכניסים לגוף מזון מים ואויר. זהו המקום שבו נמצאת ההפרדה בין הגוף לנפש במיוחד כשיש קונפליקט. אם כואב לך הצואר: האם את צריכה להקשיב יותר לרגשותייך? האם עלייך לחשוב פחות ולפעול יותר? האם תנועת הצואר מוגבל וקשה לך לראות שיש עוד צדדים או כיווני מחשבה? האם קשה לך לקבל השקפותיהם של אחרים?

כתפיים: זהו המקום שמייצג אחריות. זהו מקום שמאותת לנו אם לקחנו על עצמנו בעיות של אנשים אחרים או שאנו מתעלמים מהצרכים שלנו. האם יש מישהו או משהו שהיית רוצה להוריד ממך? כתפיים מוטות קדימה עשויות להצביע על רצון להגן על הלב. כתפיים משוכות לאחור עשויות להצביע על רגשות חבויים של פחד.

זרועות: מבטאות את האנרגייה הבאה מהלב החוצה. אנרגיה של מגע ואנרגיה של עשייה. האם את עושה מה שאת רוצה או שאת עושה דברים רבים שאינך רוצה לעשות? האם יש מישהו שאת רוצה לחבק ולא מאפשרת לעצמך? אולי יש מישהו שעלייך לשחרר וקשה לך?

הגב: מייצג את הלא מודע, המקום בו אנו נוטשים רגשות. הגב קשור להשרדות: פרנסה, עמוד התווך של המשפחה ועמידה על שלנו.

גב עליון: פחדים, עצבנות, כעס, כאב מן העבר, אשמה ובושה.

מרכז הגב: קושי לקבל החלטות, קונפליקט בין צרכים אישיים לדרישת הסביבה. תחושת דחייה.

גב תחתון: יכול לכאוב כאשר אין תחושה של תמיכה, כשאין בטחון, כשאתה מרגיש שיש עודף ציפיות ממך, כשכל העולם על גבך. כאב גב תחתון נפוץ כאשר מזכירים לנו את הגיל שלנו, כשהילדים עוזבים את הבית או כשפורשים מהעבודה.

הסימפטומים הפיזיים מבטאים לעיתים קרובות נושא שהתעלמנו ממנו, הכחשנו אותו או הדחקנו.לפעמים נדמה לנו ש”עדיף להשאיר את העניינים כך ולא לעורר שדים”. אבל את הגוף אי אפשר לרמות. בסופו של דבר הוא רומז לנו (בהתחלה בעדינות וככל שנתעלם – ביתר שאת) שיש כאן קונפליקט לא פתור שעלינו להתמודד עימו.

לנפש שלנו כוח עצום (מכירים את הביטוי “תעצומות נפש”?). אותו כוח שמחליש את בריאותנו הוא אותו כוח שיחזק וירפא. קבלת הנושא או קבלת החלק הזה בנו, הם השלב העיקרי בדרך לאיזון וריפוי וככל שתהיו קשובים יותר לרבדים העמוקים של הנפש והנשמה, כוחות הריפוי יתעצמו בתוככם.

הדוגמאות שהבאתי כאן, הם על קצה המזלג, כמו שאומרים. תחום איזון הגופנפש הינו עצום ומכיל בתוכו רבדים שונים ואספקטים רבים: מרכזי אנרגיה (צ’קרות), פיזיולוגיה ואנטומיה, פסיכולוגיה, פילוסופיה, מימד של גוף, נפש ונשמה,עבר הווה עתיד,ועוד…  מארג אחד המורכב מאלפי חוטים מקשרים.

רוצים לדעת עוד?

מוזמנים לשלוח שאלתכם במייל או להתקשר לתאום פגישה 050-2355340

התמונה היפיפיה בכניסה למאמר באדיבות Patrizia Patti

[אורנה]

נעים להכיר

אורנה מרום

אורנה מרום

מנחה מוסמכת (Certified Facilitator) לגישת אקסס-קונצ'סנס™, קורסי אקסס-בָארס™ ותהליכי גוף אנרגטיים.

מראשוני מנחי השיטה בארץ, שותפה בצוות עבודה אקסס ישראל, בצוות תרגום חומרי אקסס לעברית, ואירוח ד"ר דיין בישראל 2018\2016.
בעברה מטפלת בכירה בתטא הילינג, מורה לתקשור, מנחת מדיטציות אקטיביות ובוגרת מכללת בית ברל לחינוך.